Akademia

Mateusz i Kuba Nadziejami Olimpijskimi 2022

2022-10-04

Mateusz i Kuba Nadziejami Olimpijskimi

1 października na warszawskim AWF-ie odbył się Finał Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2022. W zawodach mogły uczestniczyć wyłącznie dzieci z rocznika 2011 i 2012 w dwuboju lekkoatletycznym (kombinacja biegu i skoku lub biegu i rzutu). Wcześniej jednak, wszyscy finaliści, a było ich dokładnie 576, zostali wyłonieni w szesnastu zawodach eliminacyjnych, które we wrześniu odbyły się we wszystkich województwach (Śląsk - 8 września, Częstochowa).

W sumie w eliminacjach wystartowało ponad dziesięć tysięcy młodych adeptów lekkiej atletyki, którzy rywalizowali o miejsca w kadrach swoich województw na zawody finałowe.

Wśród finalistów „Nadziei Olimpijskich” znaleźli się zawodnicy MKS Iskra Pszczyna: Mateusz Kita i Jakub Prządka. Mateusz rywalizował w biegu na 300m oraz w skoku w dal, zaś Jakub Prządka w biegu na 60m i skoku w dal. Chłopcy reprezentowali także województwo w sztafecie  8x200m MIX, w której wywalczyli złoty medal. Mateusz indywidualnie uplasował się na 3. pozycji w biegu na 300m, a w dwuboju 300m + skok w dal również zajął 3. miejsce. Jakub po rekordowym biegu na 60m - 8.87s i skoku w dal 4.29m uplasował się w dwuboju na wysokim 6. miejscu.

W trakcie zawodów trwała również klasyfikacja województw. Województwo śląskie uplasowało się na drugim miejscu ulegając tylko Mazowszu, wyprzedzając zaś Małopolskę.

W trakcie dwudniowego finału na dzieciaki czekała cała masa atrakcji. Przez dwa dni działała Strefa Młodego Olimpijczyka, a w sobotę na stanowisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych uczestnicy mogli wyrobić sobie dokument tożsamości, oczywiście nieformalny oraz wziąć udział w czerpaniu papieru i konkursach dotyczących PWPW. Młodzi lekkoatleci mogli także spotkać gwiazdy polskiej lekkiej, z mistrzami olimpijskimi i świata na czele.

W czasie kiedy część osób rywalizowała w Warszawie pozostała grupa startowała na Mistrzostwach Śląska U14 w Rudzie Śląskiej.
Bardzo dobrze w biegu na 1000m spisał się Franciszek Szymura, który zajął 3. miejsce i zdobył brązowy medal.