Akademia

Mateusz i Kuba Nadziejami Olimpijskimi 2022

2022-10-04

Mateusz i Kuba Nadziejami Olimpijskimi 2022

Mateusz i Kuba Nadziejami Olimpijskimi

 

1 października na warszawskim AWF-ie odbył się Finał Lekkoatletycznych Nadziei Olimpijskich 2022. W zawodach mogły uczestniczyć wyłącznie dzieci z rocznika 2011 i 2012 w dwuboju lekkoatletycznym (kombinacja biegu i skoku lub biegu i rzutu). Wcześniej jednak, wszyscy finaliści, a było ich dokładnie 576, zostali wyłonieni w szesnastu zawodach eliminacyjnych, które we wrześniu odbyły się we wszystkich województwach (Śląsk - 8 września, Częstochowa).

W sumie w eliminacjach wystartowało ponad dziesięć tysięcy młodych adeptów lekkiej atletyki, którzy rywalizowali o miejsca w kadrach swoich województw na zawody finałowe.

Wśród finalistów „Nadziei Olimpijskich” znaleźli się zawodnicy MKS Iskra Pszczyna: Mateusz Kita i Jakub Prządka. Mateusz rywalizował w biegu na 300m oraz w skoku w dal, zaś Jakub Prządka w biegu na 60m i skoku w dal. Chłopcy reprezentowali także województwo w sztafecie  8x200m MIX, w której wywalczyli złoty medal. Mateusz indywidualnie uplasował się na 3. pozycji w biegu na 300m, a w dwuboju 300m + skok w dal również zajął 3. miejsce. Jakub po rekordowym biegu na 60m - 8.87s i skoku w dal 4.29m uplasował się w dwuboju na wysokim 6. miejscu.

W trakcie zawodów trwała również klasyfikacja województw. Województwo śląskie uplasowało się na drugim miejscu ulegając tylko Mazowszu, wyprzedzając zaś Małopolskę.

W trakcie dwudniowego finału na dzieciaki czekała cała masa atrakcji. Przez dwa dni działała Strefa Młodego Olimpijczyka, a w sobotę na stanowisku Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych uczestnicy mogli wyrobić sobie dokument tożsamości, oczywiście nieformalny oraz wziąć udział w czerpaniu papieru i konkursach dotyczących PWPW. Młodzi lekkoatleci mogli także spotkać gwiazdy polskiej lekkiej, z mistrzami olimpijskimi i świata na czele.

 

 


W czasie kiedy część osób rywalizowała w Warszawie pozostała grupa startowała na Mistrzostwach Śląska U14 w Rudzie Śląskiej.
Bardzo dobrze w biegu na 1000m spisał się Franciszek Szymura, który zajął 3. miejsce i zdobył brązowy medal.

Pozostali zawodnicy startowali w:

Natalia Stania - bieg na 100m, 300m, sztafeta 4x100m

Zuzanna Ryt - 100m, skok w dal, sztafeta 4x100m

Martyna Sajdok - wieloskok, sztafeta 4x100m

Tamara Bieszczad - 300m, sztafeta 4x100m

Oliwier Bagiński - skok wzwyż, wieloskok

 

Gratulacje!

 

Szkolenie sportowe współfinansowane ze środków budżetu Gminy Pszczyna.

Sponsorzy I Partnerzy

MIRPOL
Gmina Pszczyna
Powiat Pszczyński
Kwiaciarnia IRYS
Ziobro
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyskiej
Piekarnia Jasiek
Patentus
OSM Pszczyna
K2
Internaft
Sportland
Romanko
Drogród
REMONDIS
PIK Pszczyna
MORiS Pszczyna
POSiR Pszczyna
pless.pl
Ośrodek nad dokawą
Pszczyńska Fundacja
PASS
EFCE
MSiT
Sali
Matmet
fizjos
CEZIS
Dominik Blaut - rehabilitacja
HT&FITTING Polska Sp. z.o.o.
Martes Sport
Osiedle Piastów
PCTR
Śląskie
Bubak Gazy