Akademia

Natalia z rekordem Śląska

2020-08-09

Natalia z rekordem Śląska

13,10 m - to wynik w trójskoku Natalii Mach, wychowanki pszczyńskiej "Iskry". Rezultat ten jest nowym rekordem Śląska seniorek! Trener Marek Biela opisuje przygotowania swoich podopiecznych do tegorocznych zawodów.

Przygotowania do sezonu 2020 stanowiły dla nas ogromny problem. Brak stadionu, brak siłowni oraz liczne nowe obostrzenia związane z pandemią, spowodowały, iż wiele treningów musiało odbywać się w sposób zastępczy. Zawsze wykorzystywaliśmy wiedzę potrzebną do realizacji procesu treningowego w trudnych warunkach. Z zazdrością obserwowaliśmy kluby i miasta, gdzie warunki umożliwiały normalny trening. Grupa, w której większość to zawodnicy konkurencji technicznych i sprintu (skok w dal, trójskok, skok wzwyż czy bieg na 400m przez płotki oraz biegi na 100-400m), ma szczególne potrzeby. Tu nie można biegać w lesie czy skakać po polach.

Obmyślenie planu przygotowań w tej sytuacji stanowiło nie lada wyzwanie. Wielu zawodników w najgorszym okresie musiało realizować trening w warunkach domowych, gdzie cały proces musiał być dogłębnie przemyślany. Cieszymy się, że w tak trudnej sytuacji zawodnicy poradzili sobie i u progu późnego sezonu potrafili z powodzeniem wystartować w zawodach.

Pierwszy start zaplanowaliśmy pod koniec zgrupowania w Rewalu, gdzie korzystaliśmy ze stadionu tartanowego i siłowni. Bardziej specjalistyczne treningi realizowaliśmy w Międzyzdrojach i Kołobrzegu na dobrze wyposażonych stadionach z nawierzchnią typu "mondo".

Ostatecznie, tuż przed końcem obozu, wystartowaliśmy w Białogardzie - 28 lipca. Bardzo dobrze w tych zawodach spisała się wychowanka pszczyńskiej "Iskry" - Natalia Mach - która, chociaż reprezentuje klub AZS AWF Katowice, na co dzień trenuje z pszczyńskimi zawodnikami. W konkursie trójskoku uzyskała wynik 13,10 m, co jest rekordem Śląska seniorek. Po blisko 9 latach poprawiła rekord Karoliny Żebrowskiej z MKS Victoria Racibórz. Dodam, że jest to rekord absolutny. Poprzedni rekord na stadionie wynosił 12,94 m, zaś na hali dwa centymetry więcej (12,96 m), co oznacza, iż nigdy wcześniej zawodniczka ze śląskiego klubu nie przekroczyła w trójskoku granicy 13 m. Na dzień dzisiejszy jest to najlepszy wynik w kraju w kategorii seniorek i 6. wynik w Europie w kategorii U-23.

Poziom sportowy Natalii i liczne medale Mistrzostw Polski (w tym m.in. brązowy medal 64 Halowych Mistrzostw Polski Seniorek w trójskoku - zdobyty w tym roku) umożliwiają pogodzenie nauki na uczelni z treningiem sportowym (IPPS - Indywidualny Program Planowania Studiów).

Inny zawodnik pszczyńskiej "Iskry" - Michał Moroń (junior, ur. 2002) - wyskakał wzwyż 203 cm - rekord życiowy i na dziś 5. wynik w kraju w kategorii seniorów (II wynik w U-20). Dodam, że od halowych Mistrzostw Polski w Toruniu w lutym tego roku Michał skakał na treningu zaledwie kilka razy.

Zawody odbywały się w dwóch sesjach - popołudniowej i wieczornej. Opóźniony o 40 minut konkursu trójskoku, odbył się po burzy, w dość trudnych warunkach, zastanawialiśmy się czy w ogóle skakać.

  • Treningowo w zawodach wystartowali także:
  • Zofia Kokoszka (ur. 2004) - 1500m: 4?52,00s
  • Sabrina Munari (ur. 2005) - 100m: 13,30s
  • Robert Płachecki (ur. 2001) - 400m: 54,42 i 200m 24,48s
  • Sara Munari (ur. 2007) - 100m: 14,47s
  • Maksymilian Biela (ur. 2007) - 100m 14,02s i skok wzwyż 135cm
  • Maria Dzida (ur. 2005) - 800m: 2?33,40s
  • Sonia Pala (ur. 2003) - trójskok 10,47m i skok w dal 4,86m

Ciekawostką jest także fakt, iż mimo braku warunków do trenowania skoku wzwyż, jeden z naszych najmłodszych reprezentantów - Maksymilian Biela - Halowy Mistrz Śląska w kategorii U14 w skoku wzwyż - wynikiem 140 cm, został zakwalifikowany do reprezentacji województwa na Mistrzostwa Polski LDK we Włocławku 19-21 sierpnia jako jedyny przedstawiciel licznie trenujących lekkoatletykę dzieci z naszego miasta.

Najbliższy start dla części naszych zawodników planujemy za granicą, kolejne już w kraju. Przed nami bardzo trudny okres, wiele zawodów i mistrzostw skumulowanych w niesamowicie krótkim okresie oraz trudności spowodowane pandemią COVID-19 nie napawają optymizmem. Mimo wszystko wierzymy w sukcesy.

Sponsorzy I Partnerzy

MIRPOL
Gmina Pszczyna
Powiat Pszczyński
Kwiaciarnia IRYS
Ziobro
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyskiej
Piekarnia Jasiek
Patentus
OSM Pszczyna
K2
Internaft
Sportland
Romanko
Drogród
REMONDIS
PIK Pszczyna
MORiS Pszczyna
POSiR Pszczyna
pless.pl
Ośrodek nad dokawą
Pszczyńska Fundacja
PASS
EFCE
MSiT
Sali
Matmet
fizjos
CEZIS
Dominik Blaut - rehabilitacja
HT&FITTING Polska Sp. z.o.o.
Martes Sport
Osiedle Piastów
PCTR
Śląskie
Bubak Gazy