Akademia

Zmarł Paweł Skupin

2021-04-12

Zmarł Paweł Skupin

W niedzielę 11 kwietnia 2021 roku bardzo smutne informacje napłynęły do naszego klubu. W wieku 93 lat zmarł bliski nam, ceniony trener i wychowawca wielu pokoleń pszczyńskich lekkoatletów Paweł Skupin.

Ze sportem był związany przez całe życie. Początek przygody ze sportem to piłka nożna, siatkówka i koszykówka. W 1948 roku wraz z kolegami wypielęgnowali zarośniętą bieżnię i zorganizowali pierwsze zawody lekkoatletyczne w Pszczynie. Odtąd właśnie datujemy początek pszczyńskiej lekkiej atletyki.

W 1954 roku ukończył kurs instruktorów lekkoatletyki w Bydgoszczy i poświęcił się całkowicie "królowej sportu". To właśnie lekkoatletyka była jego prawdziwą miłością i był z nią związany niemal do ostatnich chwil życia.

Trener Paweł Skupin przez wiele dekad szlifował talenty młodych sportowców w klubach: Start Pszczyna, Iskra Pszczyna, KS Ziemowit Lędziny, Kolejarz Katowice i wreszcie znów Iskra Pszczyna, z która pozostał do końca. Czynnie trenowaniem skończył się zajmować w 2013 roku, po 60 latach aktywnej pracy szkoleniowej. 

W trakcie pracy trenerskiej pod jego okiem dojrzewali sportowo: Tadeusz Majzner, Jan Kryut (zawodnicy Kadry Narodowej czy Roland Brehmer (olimpijczyk z Meksyku). Z zawodników kolejnego pokolenia to m.in. medaliści Mistrzostw Polski Katarzyna Grabowska, Agnieszka Szczypka-Wojciech, Szymon Kamiński oraz Bartłomiej Kempny (oszczepnik, dwukrotny mistrz Polski U20, czwarty zawodnik ME U-20 w Hengelo, rekordzista Śląska we wszystkich kategoriach wiekowych od młodzika do seniora) i wielu innych, których dziś nie sposób wszystkich wymienić.

Pszczyńska lekkoatletyka poniosła niepowetowana stratę. Cześć Jego Pamięci!

Wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym składają Zarząd Klubu oraz trenerzy, zawodnicy i wychowankowie Sekcji Lekkiej Atletyki

„Lecz oni ciągle przecież żywi, nadal wytrwale są wśród nas
Ich dusze przy nas pozostały - tylko ich ciała zabrał czas”

Ceremonia pogrzebowa śp. Pawła Skupina odbędzie się w sobotę 17 kwietnia o godz. 10.30 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Częstochowskiej w Pszczynie.
 

Sponsorzy I Partnerzy

MIRPOL
Gmina Pszczyna
Powiat Pszczyński
Kwiaciarnia IRYS
Ziobro
Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyskiej
Piekarnia Jasiek
Patentus
OSM Pszczyna
K2
Internaft
Sportland
Romanko
Drogród
REMONDIS
PIK Pszczyna
MORiS Pszczyna
POSiR Pszczyna
pless.pl
Ośrodek nad dokawą
Pszczyńska Fundacja
PASS
EFCE
MSiT
Sali
Matmet
fizjos
CEZIS
Dominik Blaut - rehabilitacja
HT&FITTING Polska Sp. z.o.o.
Martes Sport
Osiedle Piastów
PCTR
Śląskie
Bubak Gazy